| Object Number | 2003-63-83A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Palm Nut |
| Description | Three strands of palm nut necklaces (320 palm nut beads total). A=146, B=96 , and C=77 + 1 loose bead. |
| Length | 32.5 cm |
| Outside Diameter | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1257A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


