| Object Number | 2003-52-59A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Congo |
| Section | African |
| Materials | Stone |
| Description | Necklace of red stone beads. Total number of beads is 39. Some beads are loose. |
| Width | 1.5 cm |
| Outside Diameter | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1439A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


