| Object Number | 2003-72-174A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Sword with straight blade. Leather and hide handle. |
| Length | 82.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10001A-B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



