| Object Number | 2006-13-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1353-1336 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Granite |
| Iconography | Nefertiti | Princess | Sistrum |
| Description | The artist used both sides of this fragment, which formed a corner of a stelae or wall block. One side shows a large royal figure (Nefertiti) standing in a pose of offering. The other side shows the head of a princess holding a sistrum. |
| Height | 19 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 9 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Society; William Flinders Petrie, 1892 |
| Other Number | ES220? - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
