| Object Number | 2003-82-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa (uncertain) |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Woven |
| Description | Woven natural fiber rattle. #6288. |
| Height | 50 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Outside Diameter | 19 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1128 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
