| Object Number | 2003-84-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Niger |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Description | Tightly arched base. Edge of base has woven wood covered with cloth. Seat is oval shaped. Front tip is rectangular. |
| Height | 35 cm |
| Length | 43 cm |
| Width | 54 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10883 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




