| Object Number | 2003-53-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Djibouti |
| Section | African |
| Materials | Cotton |
| Description | Colorful padded flask. Red on one side with gold embroidery, opposite is red with pompoms around the edges. Two bells hang from the front. White ceramic opening with a purple cloth stopper. Thin strap that connects to stopper and at two corners. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1457 - Other Number | 13713 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




