| Object Number | 2003-59-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baga |
| Provenience | Guinea |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Monoxyl Ritual object (mask) combining avian (or reptilian) and human features. Stained black wood. Cracked. |
| Height | 62 cm |
| Length | 75 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.680 - Other Number | L-304-1 - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




