| Object Number | 2003-63-64A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Leather | Metal |
| Technique | Incised |
| Description | Metal blade gradually curves. Three incised lines move up the sword. Handle is light leather and rope. |
| Length | 83 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9996A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



