Scraper (uncertain)
Knife (uncertain)
53-54-163
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-163 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound D |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Ovoid? Use natural curve of cobble. 1 side chipped flat. 1 ragged cutting edge from percussion removal of large flakes on both sides. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 8.3 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 908 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.