Winnowing Basket
2003-63-42
From: Liberia (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-63-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia (uncertain) |
| Section | African |
| Materials | Rattan |
| Description | Rattan winnowing tray |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 77.5 cm |
| Width | 42.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1894.1.101 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



