| Object Number | 2003-72-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Description | Gourd rattle; many holes cut in gourd, wooden handle; incised. |
| Height | 12 cm |
| Length | 49.5 cm |
| Outside Diameter | 13 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11642 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
