| Object Number | 2003-72-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Iron |
| Description | Iron bell (small double gong); main bell with handle, smaller bell connected -- no clappers. |
| Height | 7 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11729 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
