| Object Number | 2003-72-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Iron (uncertain) | Wood |
| Description | Carrier's bell; double bell, iron(?) with wood handle, no clappers; struck by wooden beaters. |
| Height | 6 cm |
| Length | 34 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11779 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
