Musical Instrument Fragment
2003-72-8
From: Senegal
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-72-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Part of a musical instrument |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.139 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
