| Object Number | 2003-72-7A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Description | Castanets |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.138 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
