Gold Leaf
CG2004-4-9
From: Egypt (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2004-4-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Gold |
| Description | Tiny fragment of gold leaf. |
| Height | 0.08 cm |
| Length | 0.95 cm |
| Width | 0.32 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.