Dish
29-175-293
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-293 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Food dish in form of canoe: bottom flat and spindle-shaped; curved and flaring sides meet at sharp ends; top of both ends broken. WIde groove below rim inside. Parallel vertical grooves outside at one end, and roughly repeated on one side of other end. A few small, irregular dashes cut in one side. Rim slightly overhanging outside. |
| Height | 11 cm |
| Length | 53 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/9054 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.