| Object Number | 2003-38-153A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Coconut |
| Description | Rain cape made from dark coconut fibers. Two vertical straps along the edges. Horizontal lines sewn across. Bottom fringed. |
| Length | 72 cm |
| Width | 95 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.19615 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



