Statuette
54-28-3
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-3 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Date Made | 600–500 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Iconography | Warrior |
| Description | standing figure, right arm at side, left forearm extended, wearing short kilt, and pointed cap strapped under chin. right leg missing from ankle down and left leg from knee. |
| Height | 10.1 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | M824 - Field No SF | 385 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




