| Object Number | 2003-81-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zambia |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Description | Small basket with lid made from root fiber. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1908.2.6A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



