| Native Name | Sansa |
| Object Number | 2003-74-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Somalia |
| Culture Area | East Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Rattan |
| Description | Zanza (finger piano). Carved board with two sets of rattan tongues for tuning. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 44.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.939 - Other Number | 131 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



