Spear Point
59-32-5
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County
Curatorial Section: American
| Object Number | 59-32-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Berks County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Period | Early Archaic |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Description | Long type |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1959 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


