| Object Number | 2003-70-6A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic pither or kettle; thick, woven straw handle; ceramic handle in back; small spout; modern pottery. |
| Height | 32 cm |
| Width | 31 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10381A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




