| Object Number | 2003-53-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Djibouti |
| Section | African |
| Materials | Grass | Shell | Hide |
| Technique | Woven |
| Description | Has no bottom. Woven grass on body - raffia? Zigzag patterns. Neck and rim are decorated with shells. Hide straps with shells. #24 (Formerly 2003-82-77 in General Africa). |
| Height | 29 cm |
| Length | 35 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10922 - Other Number | 24 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




