| Object Number | 2003-74-3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Somalia |
| Section | African |
| Materials | Cowrie Shell |
| Description | Natural fibers with water proofing resin, leather shells, and bead decoration. |
| Height | 30 cm |
| Outside Diameter | 13 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1575A-B - Other Number | 65-10-25A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




