| Object Number | 2003-74-5A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Somalia |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Basket w/ lid; woven, coil; reds & browns; reeds. |
| Height | 13 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | '1995.X.16175 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




