| Object Number | 2003-52-16A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Congo |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Plaited, cylindrical basket (A) and lid (B). Light and dark fiber is woven into a repeating lozenge pattern across the entirety of the exterior. |
| Height | 13.5 cm |
| Outside Diameter | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.695 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




