| Object Number | 2003-65-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Mortar or pounding bowl. Wood. Very large, thick. Box shaped. Circular hole. |
| Height | 34 cm |
| Length | 78 cm |
| Width | 44 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10754 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
