| Object Number | 2003-65-15B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Basket with attached lid. Raphia "x" design. Brown xs, rest is tan. Some fading on lid. Zigzag patterning. Rope going through inside of lid to top. |
| Height | 40 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10528A-B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




