| Object Number | 2003-65-8B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Straw |
| Technique | Woven |
| Description | Woven straw basket; "X" design in green & purple. |
| Height | 9 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.177 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




