| Object Number | 2003-65-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Technique | Woven | Dyed |
| Description | Medium-sized basket. Woven and dyed with natural fibers. |
| Height | 36 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 46 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.x.925 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




