| Object Number | 2003-52-11A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Congo |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Long rectangular basket, plaited, natural colors. |
| Height | 19 cm |
| Length | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.184 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



