| Object Number | 2003-65-12A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Bottom of basket. Light tan and maroon in an "x" design. Woven zigzag patterning. Fading. |
| Length | 11 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.10526A-B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




