| Native Name | Balafon |
| Object Number | 2003-72-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Description | Balafon; sixteen bars; gourds on bottom. |
| Height | 24 cm |
| Length | 92 cm |
| Width | 47 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.2071 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
