Berry Basket
2003-24-38
From: Alaska | Angoon
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-38 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska | Angoon |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Technique | Woven |
| Description | Large Tlingit basket; woven; fragile condition; many breaks. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 45 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 487 - Other Number | 11 - Other Number | 13 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




