Model
Oar
2003-24-31C
From: Alaska | Chistochina
Curatorial Section: American
| Object Number | 2003-24-31C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ahtna |
| Provenience | Alaska | Chistochina |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Creator | Adam Sanford |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Model of moose skin boat (a) with three paddles (b-d). Made by Adam Sanford |
| Height | 4 cm |
| Length | 28.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Catharine McClellan, 2003 |
| Other Number | 322 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


