| Object Number | 2003-72-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Skin |
| Description | Body of instrument; small gourd covered w/ skin; opening for neck badly damaged; guitar? |
| Height | 6 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11735 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
