| Native Name | Nanga |
| Object Number | 2003-76-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tanzania |
| Culture Area | East Africa |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Wood | Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Variety of zither; shaped like trough & attached to gourd. |
| Height | 24 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11572 - Other Number | 1646 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



