Stringed Instrument
Kora
2003-82-39
From: Africa
Curatorial Section: African
| Native Name | Kora |
| Object Number | 2003-82-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Wood |
| Description | String instrument, kora?; gourd body w/ wooden handle. |
| Height | 16 cm |
| Length | 88.5 cm |
| Width | 31 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11728 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
