| Object Number | 2003-82-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Description | String instrument; gourd body w/ square cut-out. |
| Height | 22 cm |
| Length | 86 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11730 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
