| Native Name | Khalan |
| Object Number | 2003-72-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Description | 3 or 4 string Khalam. |
| Height | 12 cm |
| Length | 95 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.155 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
