| Native Name | Kora |
| Object Number | 2003-72-36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Height | 28 cm |
| Length | 130 cm |
| Width | 38 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | P42 - Other Number | 1993.X.163 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
