| Native Name | Kora |
| Object Number | 2003-72-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Height | 25 cm |
| Length | 102 cm |
| Width | 45 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.164 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
