Kora
Stringed Instrument
2003-72-21
From: Senegal
Curatorial Section: African
| Native Name | Kora |
| Object Number | 2003-72-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Wood |
| Description | Stringed instrument w/ gourd body & wood neck (A & B). |
| Height | 15 cm |
| Length | 75 cm |
| Width | 33 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11749 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
