| Object Number | 2003-72-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden seat. Incised design on top. Oval seat. Four small legs. Some deterioration at edges. |
| Height | 16 cm |
| Length | 44 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11192 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

