| Object Number | 2003-72-105 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden spoon with an elongated, softly pointed bowl and an undecorated handle that widens to a triangular point at the end. |
| Height | 5 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.1374 - Other Number | 8xx4 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



