| Object Number | 2003-72-56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Date Made | 19th–Early 20th century CE |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Rectangular dye vat. |
| Height | 14.61 cm |
| Length | 45.72 cm |
| Width | 16.83 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.9728 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
