| Object Number | 2003-72-44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Plaited basket with a wide shoulder. Double bands of darker fiber are woven around the shoulder and halfway between the shoulder and the base. Square base, slightly footed. |
| Height | 12.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Outside Diameter | 12.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1900.1.2101 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


