| Object Number | 2003-72-38 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Senegal |
| Section | African |
| Materials | Palm Fiber |
| Description | Rectangular bottom. Circular rim. Plain design. |
| Height | 26.5 cm |
| Width | 39 cm |
| Outside Diameter | 16.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 8009 - Other Number | 1994.X.9858 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



